27 września, w dniu upamiętnienie 85 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, młodzież współpracująca ze Szkolnym Klubem Historycznym Armii Krajowej, upamiętniła powstańców warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, które działały w okresie II wojny światowej.
Uroczystość uświetniła obecność przedstawicieli kombatantów ŚZŻAK z prezesem Okręgu Bydgoszcz- Józefem Żernickim na czele. 80 lat temu, w okupowanej Warszawie trwało powstanie, które było największą bitwą, stoczoną przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi w czasie II wojny światowej. Powstańcy walczyli w nim bowiem przeciwko regularnym wojskom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów, dysponując niewielką ilością broni. Powstanie było jednym z celów działania Polskiego Państwa Podziemnego, jednak o jego wybuchu przesądziły względy polityczne, a nie położenie militarne. Było zarazem najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Walki, zaplanowane na kilka dni, trwały 63 dni (1 sierpnia – 2 października 1944 r.). Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i i wierności ideałom w walce o niepodległość i wolność narodu.
 
„1 sierpnia we wtorek 1944 r. było niesłonecznie, mokro, nie było za ciepło. W południe chyba wyszedłem na Chłodną (moja ulica wtedy, numer 40) i pamiętam, że było dużo tramwajów, samochodów, ludzi i że zaraz po wyjściu na rogu Żelaznej uświadomiłem sobie datę 1 sierpnia- i pomyślałem sobie chyba słowami „ 1 sierpnia- święto słoneczników” […]ten żółty kolor musiał w czymś być- światło tej niepogody z dobijaniem się (i jednak przebitką) słońca na tramwajach czerwonych, jak to w Warszawie.” Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego.
29 września, podczas głównych uroczystości upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego z udziałem przedstawicieli władz województwa i miasta, oraz kombatantów ŚZŻAK w Bydgoszczy, szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy.