Młodzież z naszej szkoły, już po raz szósty wzięła udział w międzynarodowym programie fundacji TOLI, która zajmuje się Nauczaniem o Holocauście i prawach człowieka.
Uczniowie z klasy 2b i 2h zrealizowali projekt edukacyjny (Stary Fordon- Jedno miasto trzy kultury...), którego celem było poznanie materialnego i kulturowego dziedzictwa w dawnym Fordonie, gdzie obok siebie żyli przedstawiciele trzech społeczności: polskiej, żydowskiej i niemieckiej.
Przewodnikiem po śladach ich materialnego dziedzictwa był edukator, Lider Dialogu Polsko-Żydowskiego, związany ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu, Damian Amon Rączka.
W trakcie realizacji projektu, młodzież przygotowała zajęcia dla rówieśników, dotyczące praw człowieka, przykładów ich łamania i przestrzegania, w przeszłości i obecnie.
Młodzi ludzie przeszli ulicami Starego Fordonu, odkrywając tam ślady obecności społeczności żydowskiej i niemieckiej.
Rezultatem projektu są „Okna Pamięci”- jako symbol upamiętnienia tych społeczności;
gra miejska, przetłumaczona na język hiszpański, przez młodzież z klasy 2h; film ”Fordon- jedno miasto, trzy kultury.”
Podsumowaniem grantu, był wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Byłego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady.
Projekt dla młodych ludzi, stał się okazją do refleksji dotyczącej pewnego imperatywu moralnego, który nakazuje nam ciągłą troskę o szacunek do drugiego człowieka, niezależnie od jego religii, koloru skóry, poglądów i poczucia tożsamości.
Ta troska nabiera szczególnego znaczenia w otaczającej nas rzeczywistości, w której pewne postawy braku tolerancji i poszanowania godności innych stają się coraz bardziej niebezpieczne.
Koordynatorka i autorka projektu:
Danuta Kopińska-Kołowacik